Лікування атеросклерозу судин головного мозку

Стандартный

Атеросклероз судин голови: його причини, симптоми і лікування

Усі матеріали на сайті публікуються під редакцією професійних медиків,

але не є приписом до лікування. Звертайтеся до фахівців!

Одне з найбільш поширених і серйозних захворювань нашого часу — атеросклероз судин головного мозку. Незважаючи на те, що захворювання локалізується на стінках судин, страждає від нього весь організм. Холестерин, відкладаючись в стінці судини, створює так звані атеросклеротичні бляшки, що складаються з розрослася сполучної тканини і жиру. Перекриваючи просвіт каналу, вони блокують природний плин крові і перешкоджають попаданню кисню і корисних речовин в усі відділи мозку.

В результаті в судинах мозкової тканини утворюються тромби, найбільша кількість яких накопичується в корі мозку і біля базальних вузлів. Наслідком тромбозу стають некротичні плями, кісти і рубці на тканині мозку. Дистрофія нейронів (нервових клітин) перешкоджає нормальній розумової діяльності. Отже, церебральний атеросклероз являє собою досить небезпечне прогресуюче захворювання.

Найчастіше бляшки холестеринів, пофарбованими в жовтий і білий кольори, уражаються основна і середня артерії головного мозку. Особливо багато їх у місцях відходження бічних гілок від артерій. У невеликих артеріях зміни виникають рідко, у крайніх випадках можливі жирові плями — ліпоїдоз. Дрібні капіляри практично ніколи не уражаються.

Атеросклероз брахіоцефальних артерій (БЦА)

Брахіоцефальних стовбур — це велика судина, що відходить від аорти, гілки якого постачають кров’ю головний мозок. При появі на стінках правих підключичної, сонної і хребетної артерій бляшок ставиться діагноз атеросклероз БЦА. Його симптомами є сильне запаморочення, що виникає під час поворотів голови, а також при зниженні тиску. При відсутності лікування атеросклероз брахіоцефальних артерій здатний викликати інсульт .

Брахіоцефальних артерії — магістральні судини голови, провідні початок з брахіоцефальних стовбура. Саме їх поразка є одним з найнебезпечніших діагнозів.

Медики виділяють два види ураження БЦА:

 1. Cтенозірующій (більше небезпечний) атеросклероз з бляшками, які перекривають просвіт судин.
 2. Нестенозірующій атеросклероз, при якому бляшка збільшується по довжині судини і може тільки знижувати кровотік.

Найпоширеніші причини атеросклерозу

Патогенез атеросклерозу включає в себе цілий комплекс різних факторів. Сюди відносяться:

Симптоми захворювання

Клінічна картина атеросклеротичного ураження судин головного мозку проявляється повільно. Першими симптомами є:

 1. Нестійкий емоційний стан;
 2. Депресії;
 3. Ослаблення уваги;
 4. Запаморочення і головні болі;
 5. Зниження пам’яті;
 6. Порушення сну;
 7. Непритомність;
 8. Знижена працездатність.

загрузка.

При обстеженні фахівцем виявляються такі симптоми різного ступеня церебрального атеросклерозу, що дозволяють визначити стадію розвитку захворювання:

Стадія I:

 • Слабкі реакції зіниць на яскраве світло;
 • Патологічні і асиметричні рефлекси.

Стадія II:

 • Сильні порушення пам’яті і волі;
 • Зниження працездатності;
 • Погіршення когнітивних функцій;
 • Мікроінсульт, що викликають паралічі і непритомність.

Стадія III:

 • Великі ушкодження мозкової тканини і порушення когнітивних функцій.

Чи можна отримати інвалідність при атеросклерозі мозку?

Атеросклероз II ступеня значно обмежує можливості хворих: роботи, що вимагають зосередження уваги, напруження і швидкої реакції, стають таким хворим непосильними. Коли атеросклероз викликає екстрапірамідні тремтіння, люди не можуть виконувати точні і дрібні роботи. І на основі цих обмежень медико-соціальної експертизою присвоюється III група інвалідності. Для направлення на інвалідність, необхідно звернутися до лікаря або керівництву ЛПУ.

Як позбавитися від атеросклерозу?

Особливий вплив на перебіг хвороби та її профілактику має режим праці та відпочинку: необхідно усунути стреси, зменшити робочі навантаження, додати додатковий сон протягом дня. Лікувальна фізкультура та тренування також підуть на користь. Шкідливі звички на кшталт куріння, обжерливості і зловживання алкоголем, що сприяють появі атеросклерозу, необхідно категорично припиняти.

Калорійність їжі повинна бути знижена до нормативної, щоб не сприяти появі атеросклерозу головного мозку. Більшу частину тваринних жирів необхідно замінити рослинними. У обов’язковий тижневий раціон повинні входити продукти з високим вмістом білка — м’ясо, риба, морська капуста, яєчні білки, кисломолочні продукти (кефір, сир), невелика кількість сметани. Щодня необхідно вживати велику кількість овочів і фруктів. А продукти, багаті тваринними жирами і холестерином, необхідно виключити з раціону (печінка, вершки, жирні сорти м’яса, яйця, кондитерські вироби).

Детальніше про дієту, правилах харчування та інших рекомендаціях з профілактики атеросклерозу читайте за посиланням.

Доповненням до правильного харчування стануть вітаміни мінеральні речовини:

 1. Аскорбінова кислота, він же вітамін С;
 2. Йодовмісні препарати.

Лікарські препарати

Медикаментозне лікування атеросклерозу судин головного мозку призначається виключно лікарем на основі результатів індивідуальних аналізів. Для тих, хто задається питанням, як же все-таки лікувати атеросклероз, піде на користь прочитання серйозної тематичної літератури.

У сучасній російській медицині найбільш поширене призначення таких препаратів:

 • Якщо вміст білка протромбіну в крові та її згортання підвищуються, в профілактичних цілях прописують аспірин кардіо або Кардіомагніл.
 • Для поліпшення течії крові, періодично необхідно вживати засоби, розширюють судини і знімають спазми. Актовегін, кавінтон, курантил.
 • Препаратами направленої дії в таких випадках є статини, проте вони призначаються виключно лікарем після вивчення ліпідного спектру і постійного його контролю під час прийому даних препаратів.
 • Крім того, для нормалізації емоційного фону застосовують заспокійливі препарати, можна гомеопатичні, при виражених депресивних станах і порушенні сну показані антидепресанти і снодійні. В якості анальгетиків при головних болях доцільно застосовувати лекакрственние кошти, що мають спазмолітичну ефектом (спазмалгон).

Гарний вплив на організм мають фізіотерапевтичні процедури, наприклад, гідротерапія з використанням кисневих, радонових або вуглекислих ванн. Відпочинок в санаторіях сприятливо позначиться на загальному самопочутті.

Відео: про причини та лікуванні атеросклерозу

Пам’ятайте, що тільки своєчасне звернення до лікаря і здоровий спосіб життя здатні запобігти появі і розвиток атеросклерозу — захворювання, корінним чином порушує життя людей.

Атеросклероз судин головного мозку — лікування та діагностика

Захворювання, про яке піде мова, підстерігає з віком любителів жирної і гострої їжі, ласунів, які віддають перевагу телевізор і комп’ютер прогулянок на природі і завзятих курців. Атеросклероз судин головного мозку це серйозне захворювання, діагностику і профілактику якого краще знати з вірних джерел.

Розбалансований ліпідний обмін створює чудову грунт для утворення холестеринових бляшок на стінках великих судин головного мозку, поступово вони обростають сполучною тканиною, а в самій стінці судини відкладаються кальцієві освіти. Все це призводить до того, що просвіт судин звужується, перекриваючи хід току крові. Недолік кисню позначається дуже серйозними наслідками, такими як втрата пам’яті й орієнтації, слабоумство, і навіть інсульт. Дане захворювання необхідно варт

Діагностика атеросклерозу судин

Точної причини, утворення відкладень, поступово перекривають просвіт судини, не встановлено. Вченим вдалося виявити ряд чинників, що сприяють розвитку атеросклерозу в судинах головного мозку.

— Порушення жирового обміну,

— Захворювання ендокринної системи,

— Стреси, розумова перевтома,

— Зловживання жирною їжею,

— Гіподинамія, гіпертонія.

Першими ознаками розвитку атеросклерозу судин головного мозку, на які слід звернути увагу, є постійний головний біль, запаморочення, шум у вухах і мушки перед очима. Наявність цих симптомів. має змусити вас звернутися до лікаря. Лікування хвороби на початковій стадії розвитку цілком ефективно. Важливо не запустити процес, і не дозволити з’явитися ознаками порушення мозкового:

1) Втрата пам’яті, порушення язика,

2) Періодичне відсутність чутливості в кінцівках,

3) Зниження слуху і зору,

4) Порушення сну,

5) Недовірливість.

При постановці діагнозу атеросклероз судин головного мозку і призначення лікування, лікар спирається на такі фактори, як темп рухів, наявність тремору (тремтіння кінцівок і голови), порушення форми зіниць. Концентрацію в крові холестерину та його складових. А при нормальному артеріальному тиску, пульс на судинах шиї буде частим і напруженим. Підтверджується діагноз за допомогою ультразвукових методів дослідження: дуплексного сканування, доплерографія, ангіографія (в окремих випадках). Так само перевіряється з допомогою УЗД стан серця та інших органів.

Лікування атеросклерозу судин головного мозку

Основою лікування атеросклерозу судин головного мозку є антихолестериновая дієта. Категорична відмова від жирних, смажених і копчених продуктів, вміст холестерину в яких дуже велика:

— Жирне м’ясо,

— Ікра,

— Яєчний жовток,

— Здоба,

— Спеції,

— Соління,

— Копченості.

І заміна їх низькокалорійними стравами, з багатим вмістом мінералів, вітамінів і фолієвої кислоти (зелені овочі). Має стати першим кроком до одужання. Зміна раціону харчування допоможе людям, які страждають ожирінням. Зайва вага сприяє не тільки судинним захворюванням, але інших тяжких патологій.

Наступний крок, це фізичні навантаження. Обов’язкове виконання комплексу лікувальної гімнастики, призначеної лікарем, кожен день. Крім цього, складіть свій розпорядок дня так, щоб вистачило часу як мінімум на дві прогулянки. Гуляти потрібно як можна більше, довге перебування в задушливому приміщенні, погано відбивається на судинах.

Обов’язково постійно контролювати артеріальний тиск. Проконсультуйтеся з цього приводу з фахівцем, і суворо дотримуйтесь його вказівок. Уникайте будь-яких стресових ситуацій. Найменше хвилювання, може призвести до катастрофи. Заспокоїти свою нервову систему, допомогти лікуванню атеросклерозу судин, можуть відвари і настої з трав.

При атеросклерозі судин головного мозку рекомендується принмать ароматизовані ванни.

• Температура води не повинна перевищувати температуру тіла. У воду додається: морська сіль, пелюстки троянд, лаванда, ромашка, м’ята і квіти шипшини.

• Трав’яні чаї чудово допомагають ліпідного обміну, і сприяють видаленню холестеринових бляшок з головного мозку. Пити їх можна в будь-який час і в будь-яких кількостях. Заварюйте: шипшина, кропиву, листя смородини і суниці, м’яту, квіти кульбаби і свіжий подорожник.

• Так само при атеросклерозі корисно приймати настоянки глоду, конвалії і лаванди, по 20 крапель ввечері, за півгодини до сну.

Найголовніше, пам’ятайте, як тільки ви порушите дієту, вип’єте алкогольний напій, або выкурите сигарету, ви робите величезний крок назустріч інсульту, повної втрати пам’яті, маразму і інвалідності. Тому перед тим, як почати лікування, проконсультуйтеся з лікарем.

Атеросклероз судин головного мозку, причини, симптоми, лікування

Деменція мозку може бути спровоковано різними причинами, серед яких є і порушення кровопостачання головного мозку. Деменція, тобто слабоумство, викликана тим, що відбувається загибель великої кількості нервових клітин, із-за недостатності кровопостачання головного мозку. Важливе місце в цьому процесі посідає атеросклероз судин головного мозку.

Атеросклероз на сьогоднішній день можна назвати однією з найбільш частих причин смертності людей похилого віку. Довгий час атеросклероз вважався віковим захворюванням, але в умовах сучасно життя стає очевидним, що все більше молодих людей піддаються йому. Цьому сприяє ритм життя.

Причини атеросклерозу судин головного мозку

Якщо зробити дослівний переклад назви хвороби на російську мову, то отримаємо словосполучення, повністю відображає його суть, «твердий жир». Дійсно, при такому ураженні судин відбувається скупчення холестерину на внутрішніх стінках судин. З часом просвіти між стінками зменшуються, і це призводить до порушення кровопостачання органу, в нашому випадку мова йде про головному мозку. З часом відкладення починають обростати сполучною тканиною, утворюючи атеросклеротичні бляшки. Не було б нічого страшного, якби ці нарости просто існували на стінках судин, але ж вони затримують на собі мінеральні солі, тромбоцити та інші елементи крові. А це в свою чергу призводить до їх розростання, може дійти до того, що вони повністю перекривають просвіт судини, що називають облітерацією судини. Але суть атеросклерозу полягає не тільки в тому, що відбувається утворення атеросклеротичних бляшок і звуження просвіту судини, але крім цього стоншується сама стінка судини, він втрачає свою еластичність.

Бляшки в певний період починають розпадатися на більш дрібні шматки і розносяться по всій кровоносній системі, прикріплюються до інших судинах і розвиваються. Якщо відірвався великий шматок бляшки, то він може повністю закупорити вхід в артерію. Це призводить до швидкої ішемії, некрозу того органу, де зупинилася бляшка. При попаданні в судини головного мозку найімовірніше буде розвиватися слабоумство (деменція).

Сьогодні фахівці називають дві основні причини атеросклерозу судин головного мозку, порушення ліпідного обміну в печінці і надмірне вживання продуктів, що містять жири тваринного походження. Можна сказати що і в одному, і в іншому випадку важливу роль відіграє харчування. Важка жирна їжа ще більше навантажує печінку, тому вона перестає справлятися зі своїми функціями, згодом в організм надходить шкідливий холестерин, кров стає більш густою, що провокує утворення тромбів. У другому випадку, в організм надходить велика кількість жирів, з якими він не може впоратися.

Атеросклероз судин головного мозку — симптоми

Як вже стало зрозуміло з вищевикладеного, при атеросклерозі відбувається закупорка кровоносних судин, ми ж говоримо про судинах головного мозку. Природно, це не може не позначитися на роботі головного мозку. Одним з найбільш яскравих і частих симптомів можна назвати порушення пам’яті. Особливість. Цього симптому при атеросклерозі є не запам’ятовування подій, що відбулися зовсім недавно, а ось те, що було давно, кілька років тому, в дитинстві, хворі пам’ятають дуже добре і навіть у подробицях.

Головний біль свідчить про недостатність надходження кисню в головний мозок і з-за застою крові в судинах. Біль може то посилюватися, то, навпаки, зменшуватися, правда, помічено, що при перевтомі голова болить сильніше. З часом біль стає більш інтенсивної, постійної, до неї додається запаморочення. Крім названих симптомів спостерігається порушення сну. хворий може погано спати, або навпаки, спостерігається постійна сонливість, загальне нездужання, перед очима миготять точки. може спостерігатися гіперемія обличчя та інші симптоми.

Симптоматика залежить від ступеня ураження судин атеросклерозом, а також від того, наскільки серйозними є порушення, що відбулися в мозку. Не треба забувати і про те, що з часом стан хворого тільки посилюється і симптоми стають більш вираженими.

Лікування атеросклерозу головного мозку

Симптоматика буває настільки яскраво вираженою, що лікар може поставити діагноз виходячи зі скарг пацієнта. Але все ж необхідно провести інструментальну діагностику. Для постановки діагнозу атеросклероз судин головного мозку необхідним є такі обстеження: лабораторний аналіз крові, УЗД судин мозку, дуплексне обстеження, ангіографія судин.

Після того, як був встановлений діагноз, лікар призначає лікування. Дуже важливо дотримувати дієти. тому доведеться обмежити вживання жирних страв, продуктів тваринного походження і солодощів. Про те якими продуктами все це можна замінити розповість лікар, він же і допоможе скласти раціон харчування.

Сучасна медицина пропонує два шляхи вирішення проблеми атеросклерозу судин головного мозку — медикаментозне лікування та хірургічна операція. При медикаментозному лікуванні призначається ряд судинорозширювальних препаратів, вітамінних комплексів, антиоксидантів. Медикаменти зазвичай допомагають вирішити проблему, особливо в комплексі з правильним харчуванням і фізичною активністю хворого.

У запущених випадках, коли перекривається просвіт судини (більш ніж на 70%), то необхідна консультація судинного хірурга. Операція з видалення атеросклеротичної бляшки відрізняється ефективністю. Є багато різновидів цієї операції, та в залежності від стану пацієнта може бути проведена очистка судини від тромбу або атеросклеротичної бляшки, або повна заміна ділянки судини протезом.

Лікування захворювань судин головного мозку

Написать ответ