Аритмія вікіпедія

Стандартный

Аритмія — причини виникнення аритмії. Види і профілактика аритмій

Що таке аритмія?

Аритмія — Це збій у роботі послідовних скорочень серцевого м’яза. У людини серця скорочується в певному ритмі. Цей ритм утворює якась провідна система серця. Собою вона являє вузли, пучки нервової тканини, скупчення цих нервових клітин і волокон розташоване в ділянці міокарда і там генерує всі імпульси серця і проводить їх. Від усього цього і залежить ритм і частота скорочень серця. Коли трапляється збій в діяльності навіть одного освіти, то виникає аритмія.

При різних видах аритмії трапляється збій в частоті скорочення серця, це може призвести до збільшення скорочень (тахікардія) або ж, навпаки, зменшення скорочень (брадикардія), в той же час скорочення можуть залишатися в нормі. У здорової людини частота скорочення серця складає приблизно 60-70 ударів серця в хвилину.

Причини виникнення аритмії

Причиною аритмії може стати захворювання серцево-судинної системи, а також артеріальна гіпертонія, черепно-мозкові травми, клімактеричні зміни в організмі, захворювання наднирників і щитоподібної залози.

Також причинами аритмії можуть виявитися часті стреси, перевантаження — як нервові, так і фізичні, зловживання курінням і алкоголем, а також токсичні і лікарські речовини. Збій в ритмі серця може досить тривалий час ніяк себе не проявляти, а може і різко погіршити самопочуття, часто буває, що це дуже небезпечно для життя.

Види аритмій

Синусова тахікардія. Головним в області міокарда — освіти електро-імпульсів — є синусовий вузол. Коли людина хвора синусовою тахікардією, частота скорочення серцевого м’яза деколи перевищує 90 ударів на хвилину. Людина відчуває таке відхилення як сильне серцебиття. Походження синусової тахікардії пояснюється сильними навантаженнями, емоційним перенапруженням, підвищенням температури при застудних захворюваннях, не часто, але все-таки вона може виникати від серцевих захворювань і всіх перерахованих вище причин появи аритмії.

Синусова брадикардія. Вона проявляється у вигляді зменшення частоти серцевих скорочення, часто до 55 ударів на хвилину і навіть менше. Брадикардія може проявлятися і у фізично здорових, тренованих людей, під час спокою або сну. Брадикардію можуть супроводжувати гіпотонія, серцеві захворювання. Як правило, виникає брадикардія при зниженні функцій щитовидної залози. Відчувається брадикардія як дискомфорт у ділянці серця, можуть бути загальна слабкість і запаморочення.

Синусова аритмія. Характеризується як неправильне чергування серцевих ударів. Цей вид аритмії найчастіше спостерігається у дітей і підлітків. Синусова аритмія функціонально може бути пов’язана з диханням. Під час вдиху серцеві скорочення частішають, а на видиху зменшуються. Така дихальна аритмія не впливає на самопочуття і, як правило, не вимагає лікування. При діагностиці такого виду аритмії використовується затримка дихання, під час якого аритмія зникає.

Екстрасистолія. Це позачергове скорочення м’яза серця. У здорових людей можуть спостерігатися поодинокі екстрасистоли, вони можуть бути викликані різними захворюваннями, а також шкідливими звичками. Відчуватися в такому вигляді аритмія може як сильні поштовхи в області серцевого м’яза або у вигляді завмирання.

Пароксизмальна тахікардія.

Пароксизмальна тахікардія — це правильна робота серця, але з частим ритмом биття. Таким чином, частота биття серця може досягати 140-240 ударів на хвилину. Такий вид тахікардії виникає і зникає раптово. Симптоми: посилене серцебиття, підвищене потовиділення, а також слабкість.

Мерехтіння передсердь.

Це захворювання називають мерехтливої аритмії, характеризують як безладне скорочення окремих м’язових волокон, в той час як передсердя не скорочується повністю, шлуночки починають скорочуватися неритмічно з частотою приблизно від 100 до 150 ударів на хвилину. При «тріпотінні» передсердь вони починають скорочуватися все швидше, частота скорочень буває від 250 до 300 ударів в хвилин. Такий стан часто спостерігається у людей з хворобами і пороком серця, а також захворюваннями щитовидної залози та при алкоголізмі.

Симптоми можуть бути відсутні, хворий може і не відчувати зміна самопочуття. Звертаються найчастіше зі скаргами на відчуття тріпотіння в області грудей, іноді біль у серці, і скаржаться на задишку. Головною ознакою мерехтливої аритмії є недолік пульсу, тобто визначається частота серцевих скорочень при прослуховуванні перевищує частоту пульсу.

Тріпотіння і мерехтіння шлуночків вважається самим важким порушенням ритму, таке може виникнути від будь-якої важкої хвороби серця, через отриману травму від електрики, при передозуванні деяких ліків.

Симптоматика: несподівана зупинка серця, пульс не прощупується, втрата свідомості, хрипке дихання, можливі судоми, розширені зіниці. Перша і невідкладна допомога людині в такому стані полягає в негайному зовнішньому непрямому масажі серця і штучному диханні.

Блокади серця. При цьому виді аритмії сповільнюється і припиняється проведення імпульсів по всім структурам міокарда. Характеризує ознакою блокад є періодичне пропажа пульсу, блокади можуть бути як повними, так і неповними. Повні блокади часто супроводжуються зниженням частоти серцевих скорочень. Від них часто бувають непритомність і судоми. А повна поперечна блокада може викликати серцеву недостатність і навіть раптову смерть.

Діагностика аритмій

Діагностика аритмії полягає в показниках огляду хворого, в ці показники входять: зовнішній вигляд, колір шкіри, промацування пульсу, визначення меж серця, вимірюється частота серцевих скорочень, дихання, робиться електрокардіограма, за допомогою якої можна досить точно визначити вид аритмії і підібрати вірний метод лікування.

Профілактика аритмій

Якщо аритмія, викликана хворобою серця, то досить вилікувати цю хворобу. При деяких видах аритмії потрібно щоденний прийом певних ліків, які здатні усунути напади неправильного серцебиття.

Аритмія серця

Створено: 09 жовтня 2012

Перегляди: 5117

Рейтинг користувача:  0  /  5

Будь ласка, поставте оцінку  

Як відомо аритмія серця — це сукупність порушень серцевого ритму. Причини, механізми, клінічні прояви і прогнози таких порушень можуть бути різними.

Цю хворобу можна виявити не лише при органічних ураженнях серця, таких як інфаркт міокарда, вади серця і т.д. а й при порушенні функції вегетативної нервової системи, зміні водно-сольового балансу, інтоксикаціях. Аритмії можуть спостерігатися і у цілком здорових людей на фоні вираженої перевтоми, при застуді, після прийому алкогольних напоїв.

Багато порушень ритму серця можуть не відчуватися і не турбувати людину, вони навіть не призводять до якихось наслідків (синусова тахікардія, передсердна екстрасистолія), і частіше свідчать про якусь позасерцеву патологію (наприклад, підвищену функцію щитовидної залози). Найнебезпечнішими є шлуночкові тахікардії, які можуть стати стати безпосередньою причиною раптової серцевої смерті (у 83% випадків). Не менш небезпечними для життя можуть бути і брадикардії, особливо АВ-блокади, що супроводжуються раптовими короткочасними втратами свідомості. За даними статистики вони стають причиною раптової серцевої смерті в 17% випадків.

Нормальний ритм забезпечує провідна система серця. Це послідовна мережа вузлів – скупчень високоспеціалізованих клітин, здатних створювати і проводити волокнами електричні імпульси, які, в свою чергу, викликають збудження і скорочення м’язу серця (міокарда).

Хоча всі елементи провідної системи здатні генерувати електричні імпульси, головною електростанцією є синусовий вузол, розташований у верхній частині правого передсердя. Він задає необхідну частоту роботи серця (в стані спокою 60-80 ударів на хвилину, при фізичному навантаженні – більше, під час сну – менше). Імпульси, зароджені в синусовому вузлі, поширюються на всі боки, як сонячне проміння. Частина імпульсів викликає збудження і скорочення передсердь, а інша –спеціальними шляхами провідної системи направляється до атріовентрикулярного вузла (частіше кажуть АВ-вузла) – наступної «електростанції». В АВ-вузлі рух імпульсу сповільнюється (передсердя повинні встигнути скоротитися і перегнати кров у шлуночки). Далі імпульси поширюються до пучка Гіса, який, у свою чергу, ділиться на дві ніжки. Права ніжка пучка за допомогою волокон Пуркіньє проводить імпульси до правого шлуночку серця, ліва, відповідно, до лівого шлуночку, викликаючи їх збудження і скорочення. Саме таким чином забезпечується ритмічна робота нашого серця.

У роботі провідної системи серця можуть виникнути дві проблеми:

    порушення утворення імпульсу в одній з «електростанцій»; порушення проведення імпульсу в одній з ділянок описаної системи.

В обох випадках функцію основного керівника ритму бере на себе наступна в ланцюзі «електростанція». Однак, частота серцевих скорочень при цьому стає меншою.

Таким чином, провідна система серця має багаторівневий захист від раптової зупинки серцевої діяльності. Але порушення в її роботі можливі. Саме вони і приводять до появи аритмії серця.

Види аритмії серця

Аритмії – це порушення ритму серця, які супроводжуються:

    зменшенням (менше 60 ударів на хвилину); збільшенням (більше 100 в хвилину); або нерегулярністю серцевих скорочень.

До речі зменшення кількості серцевих скорочень називається брадикардією, а збільшення – тахікардією.

Існує десятки видів хвороби аритмія серця.

Аритмія серця: тахікардії

В залежності від розташування «осередку», тахікардії поділяють на суправентрикулярні, або надшлуночкові (при його локалізації в передсердях або області АВ-вузла), і шлуночкові.

В залежності від тривалості, тахікардії поділяють на пароксизмальні та постійні. Пароксизмальна тахікардія – це раптове різке почастішання серцевого ритму, тривалістю від декількох секунд до декількох днів, що припиняється також раптово, так само як і почалося (часто без стороннього втручання). Постійна тахікардія – тривале (більше 6 місяців) почастішання серцевого ритму, стійке до лікарської та електротерапії (електрична кардіоверсія).

Суправентрикулярні (надшлуночкові) тахікардії

Для цього виду тахікардій характерним є почастішання ритму до 140-180 ударів на хвилину, зумовлене індивідуальними особливостями будови АВ-вузла або патологічною (підвищеною) активністю однієї з ланок провідної системи серця на рівні передсердь. До цього виду тахікардій відноситься і синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта (синдром WPW), обумовлений наявністю вродженого додаткового шляху проведення. При цій патології імпульс з передсердя через АВ-вузол поширюється на шлуночки, але, після їх збудження, миттєво, додатковим шляхом, повертається до передсердь, викликаючи їх повторне збудження і знову, через АВ-вузол, проводиться на шлуночки. Рух імпульсу може відбуватися і в зворотному напрямку (вниз на шлуночки – через додатковий шлях, вгору на передсердя через АВ-вузол). Подібна циркуляція імпульсу може відбуватися нескінченно довго і супроводжуватися високою частотою серцевих скорочень (більше 200 ударів на хвилину).

Шлуночкова тахікардія

Шлуночкова тахікардія – тяжке порушення ритму, що виявляється скороченням шлуночків серця з частотою 150-200 на хвилину. При цьому «вогнище» збудження знаходиться безпосередньо в одному з шлуночків серця. У молодому віці цей вид частіше обумовлений структурними змінами правого шлуночка, в літньому віці – частіше спостерігається після перенесеного інфаркту міокарда. Небезпека цього порушення ритму визначається високою ймовірністю переходу його у фібриляцію (мерехтіння) шлуночків, яка, без надання термінової медичної допомоги, може призводити до раптової смерті хворого. Тяжкість цих видів аритмій обумовлена ​​відсутністю повноцінного скорочення шлуночків серця і, як наслідок, відсутністю адекватного кровопостачання життєво важливих органів (насамперед, головного мозку).

Аритмія серця: синдром слабкості синусового вузла

Синдром слабкості синусового вузла зумовлений порушенням утворення імпульсу в синусовому вузлі або порушенням проведення імпульсу «на виході» з синусового вузла при контакті з тканиною передсердь. Ця патологія може супроводжуватися стійкою брадикардією або періодично виникаючими паузами в роботі серця, обумовлені так званою синоатріальною блокадою.

Синусова брадикардія може спостерігатися у здорових, добре тренованих людей чи бути ознакою розвитку патологічного стану. Наприклад, гіпотиреозу (зниження функції щитовидної залози), підвищення внутрішньочерепного тиску, деяких інфекційних захворюваннь (черевний тиф), загальної астенізації при тривалому голодуванні.

Атріовентрикулярна блокада

Атріовентрикулярна блокада – це порушення «пропускної спроможності» АВ-вузла. При АВ-блокаді 1-го ступеня проведення імпульсу через АВ-вузол сповільнюється, при 2-ий – до шлуночка поширюється тільки кожен другий або третій імпульс, що прийшов з синусового вузла, при 3-му ступені (повна поперечна блокада) – проведення через АВ -вузол повністю заблоковане. При цьому зупинки серця не відбувається, оскільки втручається пучок Гіса, але це супроводжується зменшенням частоти ритму серця, приблизно до 20-40 ударів на хвилину.

Екстрасистоли

Екстрасистоли – це передчасні скорочення серця. Всі структурні ланки провідної системи серця можуть генерувати електричні імпульси. У нормі основною «електростанцією» є синусовий вузол, оскільки саме він здатний генерувати імпульси з найбільшою частотою. Однак, під впливом різних факторів (атеросклероз, інтоксикації та інші) може з’являтися патологічна (підвищена) активність однієї зі структур провідної системи серця, яка призводить до позачергового серцевого скорочення, після якого може наступати компенсаторна пауза. Це один з найбільш частих видів аритмій. Залежно від місця виникнення, екстрасистолії поділяються на надшлуночкові (суправентрикулярні) і шлуночкові. Одиничні екстрасистоли (до 5 за хвилину) не є небезпечними для життя, тоді як часті, парні і групові шлуночкові є несприятливою ознакою.

Миготлива аритмія

Фібриляція передсердь (миготлива аритмія) – найбільш поширена форма надшлуночкового виду аритмії серця, яка характеризується хаотичним скороченням окремих м’язових волокон передсердь з частотою 400-600 на хвилину. Тут важливо відзначити, що АВ-вузол в серці виконує не тільки функцію «електростанції» і «провідника», а й роль фільтра частоти проведених до шлуночка імпульсів (у нормі АВ-вузол здатний провести до 140-200 імпульсів в хвилину). Тому, при фібриляції передсердь лише частина цих імпульсів досягає шлуночків, і їх скорочення відбувається досить хаотично, нагадуючи мерехтіння (звідси назва миготлива аритмія). Синусовий вузол при цьому втрачає свою функцію керівника ритму.

Синусова аритмія

СИНУСОВА АРИТМІЯ

Синусова аритмія — це коливання величин інтервалу Р—Р, що переви­щують 160 мс, або 10%. У її підґрунті лежать зміни автоматизму й про­відності клітин пазушно-передсердного вузла.

Розрізняють дві форми синусової аритмії — дихальну й не пов’язану з диханням.

Дихальна синусова аритмія характеризується циклічністю зі збільшенням ЧСС на вдиху та її зменшенням на видиху. Вона зумовлена фізіологічними рефлекторними коливаннями тонусу парасимпатичної частини вегетативної нервової системи, які особливо виражені в осіб молодого віку й у разі схиль­ності до брадикардії. З віком і при станах, що супроводжуються підвищен­ням активності симпатичної частини вегетативної нервової системи, таких як фізичне навантаження, цукровий діабет і блокада парасимпатичної части­ни вегетативної нервової системи атропіну сульфатом, дихальна аритмія знач­но зменшується і зникає. При підвищенні тонусу блукаючого нерва, наприк­лад після введення дигоксину й морфіну, дихальна аритмія збільшується. Вона зазвичай має безсимптомний перебіг і не потребує лікування.

Синусова аритмія, не пов’язана з диханням. буває переважно при захво­рюваннях серця. У поєднанні з брадикардією вона особливо характерна для гострого інфаркту міокарда діафрагмової локалізації в перші кілька діб за­хворювання та дифтерійного міокардиту. Така форма синусової аритмії час­то передує розвитку синдрому слабкості пазушно-передсердного вузла. Більш рідкісною причиною може бути підвищення внутрішньочерепного тиску.

У хворих, як правило, скарг немає.

При значній вираженості синусової аритмії її необхідно диференціювати із синоатріальною блокадою й передсердною екстрасистолією, при яких ре­тельний аналіз зареєстрованої протягом тривалого часу ЕКГ дає змогу вия­вити характерні закономірності змін інтервалів Р—Р, пов’язаних з диханням.

Діагноз синусової аритмії встановлюють на підставі даних ЕКГ (мал. 50):

1)        варіабельність інтервалів Р— понад 160 мс, або 10%, пов’язана або не пов’язана з диханням;

2)        характерні для синусового ритму полярність і форма зубців Р.

Лікування для більшості хворих не потрібне.

аритмія вікіпедія можуть бути

Прогноз дихальної аритмії сприятливий. За наявності нециклічної синусової аритмії зі схильністю до брадикардії згодом може розвинутися синдром слабкості пазушно-передсердного вузла.

Також рекомендуємо переглянути

Перша допомога сердечникам

А з любові можуть бути діти…- Оксана Микицей та гурт BlackBerry

Написать ответ