Атеросклероз судин нижніх кінцівок

Стандартный

Атеросклероз судин нижніх кінцівок: симптоми, лікування

Атеросклероз судин нижніх кінцівок являє собою одну з форм атеросклерозу і характеризується ураженням кульшових, підколінних і великогомілкової артерій, при якому відбувається звуження просвіту цих артерій і порушення циркуляції по них крові.

Сьогодні захворювання атеросклерозом являє собою проблему загальносвітового масштабу. Саме воно в більшості випадків стає причиною інвалідності і смерті літніх людей. Найчастіше атеросклероз судин ніг спостерігається у чоловіків. Причиною цього є важкі умови праці, великі фізично навантаження на ноги в молодості, часті стреси, куріння і вживання алкоголю. Основною причиною атеросклерозу судин нижніх кінцівок також вважається цукровий діабет. За наявності даного захворювання атеросклероз найбільш швидко прогресує і практично не піддається лікуванню.

Часто атеросклероз судин ніг розвивається, не даючи про себе знати протягом тривалого періоду часу і починає виявлятися тільки в тому момент, коли вже є великі ушкодження судин і стійкі порушення циркуляції по них крові. Основний симптом атеросклерозу судин нижніх кінцівок — поява болю в ногах при ходьбі. Подібний симптом отримав назву переміжної кульгавості, оскільки хворий дійсно починає ходити, більш дбайливо ступаючи на ноги і накульгуючи. Біль виникає в результаті браку кисню м’язам ноги. Порушення правильного постачання м’язів ніг кров’ю веде до розвитку артеріальної недостатності, що надає негативний вплив не тільки на основну функцію ніг — ходіння, але і веде до порушення харчування їх тканин (до так званих трофічних порушень). Результатом трофічних порушень може бути надмірна блідість шкіри ніг, її витончення, випадання волосків, ламкість і деформація нігтів на пальцях ніг, у більш важких випадках — пошкодження шкіри чи гангрена.

На першій стадії розвитку захворювання біль у нижніх кінцівках виникає при надмірних на них навантаженнях. Наприклад, при проходженні великих відстаней. Прогресування атеросклерозу веде до більш частого виникнення болю в ногах, з часом вона починає з’являтися навіть при ходьбі на відстань до двох ста метрів. Літній людині варто дійти до найближчого магазину, як ноги його починають «нити», біль не проходить і під час зупинок на відпочинок. На третій стадії розвитку захворювання біль може з’являтися навіть при ходьбі по будинку або в стані спокою. Сама запущена стадія розвитку атеросклерозу судин нижніх кінцівок — четверта проявляється втратою чутливості в ногах, появою на шкірі ніг виразок і розвитком гангрени.

Наступним ознакою захворювання є зникнення пульсацій на артеріях стегна, позаду внутрішніх щиколоток і підколінної ямочки. Перевірити наявність симптому дуже просто. Слід прикласти палець до одного з зазначених місць. У здорової людини в них явно відчувається пульс.

При порушенні роботи клубовихартерій в результаті атеросклерозу може розвинутися так званий синдром Лериша — самостійне захворювання, що характеризується ослабленням м’язів сідниць, відсутністю пульсу набедренной артерії і порушенням ерекції у чоловіків.

До основних симптомів атеросклерозу судин ніг, які можуть проявлятися на ранніх стадіях розвитку захворювання, відносяться:

 • Поява почуття холоду в ногах;
 • Оніміння пальців ніг;
 • Судоми, що спостерігаються в основному в нічний час;
 • Швидка втомлюваність від ходьби;
 • Блідість шкірних покривів;
 • Виникнення почуття сверблячки і бігання мурашок в пальцях ніг.
 • Відсутність лікування захворювання веде до його прогресування, яке супроводжується посиленням болю при ходьбі і в стані спокою, онімінням кінцівок. Подібні неприємні симптоми змушують хворого часто рухатися, прокидатися ночами і міняти положення ніг, вставати, ходити по квартирі в нічний час доби. Це призводить до порушень сну, частим недосипання, зниження уваги, неуважності і тривожності.

  Лікування атеросклерозу

  Курс терапії атеросклерозу нижніх кінцівок призначає займається лікування судин хірург. Повне позбавлення від захворювання лікар гарантувати, звичайно, не може, однак призупинити його прогресування під силу будь-якому кваліфікованому спеціалісту.

  Лікування атеросклерозу судин проводиться комплексно. Основною його метою є позбавлення пацієнта від постійного болю в нижніх кінцівках, запобігання розвитку захворювання до того часу, як воно стане причиною закупорки кровоносних судин і призведе до виникнення гангрени. Поряд з терапією атеросклерозу проводиться профілактика інсульту та інфаркту міокарда. Медикаментозне лікування атеросклерозу судин ніг спрямоване на зниження рівня холестерину в крові пацієнта і поліпшення кровопостачання його кінцівок. Для цих цілей часто застосовується пентоксифілін — препарат, що зменшує в’язкість крові. В організм лікарський засіб вводиться у вигляді ін’єкцій, або за допомогою крапельниці. Протипоказанням до застосування є: інсульт, порфірія («боязнь світла»), інфаркт міокарда.

  При терапії атеросклерозу важливо вчасно відновити нормальний кровообіг в нижніх кінцівках. Самим на сьогоднішній день найстрашнішим наслідком захворювання може стати розвиток відмирання тканин, наступає ще за життя людини (гангрена). Передові медичні технології дозволяють лікувати цей некроз без проведення ампутації кінцівок, проте жодна з них не може гарантувати наступ одужання. Для недопущення розвитку подібних захворювань рекомендується дуже уважно ставитися до свого здоров’я. Слід пам’ятати, що поява болю в ногах при ходьбі не є нормальним фізичним станом організму, а тому вимагає обов’язкового відвідування фахівця. Рання діагностика атеросклерозу судин нижніх кінцівок дозволяє не допустити розвиток захворювання до тієї його стадії, коли з’являться перші ускладнення, ведучі не тільки до інвалідності, а й до смерті пацієнта.

  Онкологічні хвороби

  При атеросклеротичних змінах в стінці судин відкладається холестерин. Потім він проростає сполучною тканиною і формується бляшка, яка звужує просвіт артерії і перешкоджає кровопостачанню органу або тканини. У структурі всіх органів-мішеней, цей патологічний процес найчастіше формується в судинах серця, друге місце належить судинах шиї та головного мозку. Атеросклероз артерій нижніх кінцівок займає почесне третє місце, як по частоті, так і по значимості.

  Фактори ризику

  Оскільки атеросклероз — системне захворювання, то причини поразки різних артерій, у тому числі нижніх кінцівок, аналогічні. Вони включають в себе:

  • спадковий фактор;

  • нервове перенапруження;

  • гормональні порушення (клімакс);

  • цукровий діабет;

  • гіпертонія.

  Необхідною умовою для формування бляшки є сукупність факторів ризику та місцевих змін стінки артерії, а також чутливості рецепторів. Атеросклероз судин нижніх кінцівок дещо частіше розвивається на тлі локальних патологій (стан після обмороження, травми, операції).

  Класифікація

  1. В основі класифікації атеросклерозу артерій нижніх кінцівок лежить ступінь порушення кровотоку і проявів ішемії. Виділяють чотири стадії захворювання:

  2. На початковій стадії біль в ногах провокується тільки важкими фізичними При другого ступеня порушення кровотоку біль виникає при ходьбі приблизно на 200 метрів.

  3. На третій стадії патологічного процесу пацієнт змушений зупинятися через кожні 50 метрів.

  4. Термінальна стадія характеризується появою трофічних змін тканин (шкіри, м’язів), аж до гангрени ніг.

  Характер ураження може бути стенозуючим, коли бляшка лише прикриває просвіт, або оклюзійним, якщо артерія повністю закривається. Останній тип зазвичай розвивається при гострому тромбозі пошкодженої поверхні бляшки. У цьому випадку більш імовірно розвиток гангрени.

  Прояви

  Основним симптомом ураження судин ніг є біль у литкових м’язах, що виникає при фізичному навантаженні або у спокої.

  По-іншому ця ознака називається переміжною кульгавістю, і пов’язаний він з ішемією м’язових тканин. При атеросклерозі аорти в її термінальному відділі симптоми доповнюються больовими відчуттями в м’язах сідниці, стегна і навіть попереку. У половини пацієнтів з синдромом Лериша відзначається порушення тазових функцій, в тому числі і імпотенція.

  Дуже часто на початкових стадіях захворювання протікає безсимптомно. У ряді випадків може відзначатися порушення кровопостачання поверхневих тканин, що полягає в похолоданні шкіри та зміні її кольору (блідість). Також характерні парестезії — повзання мурашок, печіння та інші відчуття, пов’язані з гіпоксією нервових волокон.

  У міру прогресування захворювання харчування тканин нижніх кінцівок погіршується, і з’являються незагойні трофічні виразки, які є провісниками гангрени.

  При гострій оклюзії артерій, виникає інтенсивний больовий синдром, уражена кінцівка стає холодніше і блідіше здоровою. У цьому випадку досить швидко настає декомпенсація кровопостачання і некроз тканин. Такі відмінності в швидкості появи симптомів пов’язані з тим, що при хронічному процесі встигають сформуватися колатералі, які підтримують кровопостачання на прийнятному рівні. Саме за рахунок них іноді при оклюзії артерії ознаки захворювання виражені незначно.

  Методи діагностики

  При звичайному огляді пацієнта можна запідозрити порушення кровопостачання, яке проявляється похолоданням ураженої кінцівки, зміною її кольору (спочатку вона блідне, потім стає багряної). Нижче місця звуження пульсація помітно ослаблена або повністю відсутній. В термінальній стадії процесу з’являються трофічні зміни шкіри і гангрена.

  При інструментальній діагностиці атеросклерозу найбільш інформативним методом є ангіографія. Під час неї контрастне речовина вводиться в стегнову артерію, а потім під контролем рентгенівських променів виконують зйомку зображення. Завдяки ангіографії можна чітко розглянути всі звуження в судинах і наявність колатералей. Маніпуляція ця інвазивна і протипоказана пацієнтам з тяжкою нирковою недостатністю і алергією на йод.

  Ультразвукова доплерографія — найпростіший і досить інформативний метод діагностики, що дозволяє визначити відсоток звуження артерії в 95 % випадків. Під час цього дослідження можна провести лікарський тест. Після введення нітрогліцерину спазм судини стає менше, що дозволяє визначити функціональний резерв.

  Додатковим методом діагностики є томографія з контрастуванням і визначення лодижечно — плечового індексу. Останній розраховується, виходячи з даних про тиск на плечовій артерії і судинах гомілки. За ступенем зниження цього показника практично завжди можна судити про тяжкість ураження.

  Лікування

  Радимо почитати:

  Лікування атеросклерозу судин нижніх кінцівок стає значно ефективніше, якщо вдається переконати пацієнта в необхідності відмови від шкідливих звичок, зокрема паління. При цьому бажано дотримуватися здоровий спосіб життя і спробувати зменшити вплив і інших факторів ризику. Важливу роль грає дотримання спеціальної дієти, розробленої для пацієнтів з атеросклерозом. Харчування при цьому має бути повноцінним і збалансованим, але слід обмежити вживання жирів тваринного походження і смажених продуктів.

  Терапевтичне

  Серед препаратів, що застосовуються при атеросклерозі судин ніг, найбільше значення мають:

  1. Дезагрегати (аспірин), що перешкоджають утворенню тромбів на поверхні ендотелію або пошкодженої бляшки.

  2. Ліки, що поліпшують реологічні (текучі) властивості крові. До них відносять реополіглюкін і пентоксифілін. При декомпенсованій ішемії їх вводять внутрішньовенно крапельно, потім переходячи на використання таблеток.

  3. Спазмолітики (но- шпа), що зменшують звуження артерії і тим самим поліпшують кровообіг.

  4. Антикоагулянти (гепарин) призначають у період декомпенсації або при гострому тромбозі.

  5. У деяких випадках використовують тромболітики (стрептокіназа, актиліз), але застосування їх обмежене у зв’язку з можливим розвитком кровотечі і недостатньою ефективністю.

  Додатковими методами терапевтичного впливу є гіпербаричнаоксигенація, що підвищує насичення крові киснем, фізіотерапія і лікування з використанням озону.

  Хірургічне

  При атеросклерозі судин нижніх кінцівок, що супроводжується тяжкими порушеннями харчування тканин, найбільш ефективним є хірургічне лікування.

  При мініінвазивних втручання маніпуляції проводять через прокол в судині. Спеціальний балон роздувають в місці звуження, а потім закріплюють результат постановкою металевого стента. Можна також виконати видалення тромбів, попередньо їх подрібнити.

  При відкритих операціях проводять видалення внутрішньої оболонки судини разом з атеросклеротичними накладаннями, а також тромбоектомію. У разі протяжного ураження виконують накладення обхідних шунтів з використанням власних судин або штучних протезів. Найчастіше такі операції проводяться при серйозному звуженні термінального відділу аорти або стегнових артерій. Операція в цьому випадку називається аорто- стегнових протезуванням.

  Паліативні методи лікування можуть дещо зменшити прояви захворювання і поліпшити колатеральний кровообіг. До них відносять лазерну перфорацію, реваскулірізірующую остеотрепанація, поперекову симпатектомію і деякі інші.

  При розвитку гангрени виробляють ампутацію кінцівки в межах здорових тканин.

  Народні методи

  • відвари з різних трав (хміль звичайний, каштан кінський), які необхідно приймати всередину для поліпшення кровотоку;

  • фітопаробочка, до складу якої входять м’ята, кульбаба, пустирник і калина;

  Атеросклероз судин нижніх кінцівок

  Коли йдеться про хвороби людей зрілого віку, часто можна почути про такий діагноз, як атеросклероз. Під цією хворобою значно частіше розуміється стенозуючий (або облітеруючий) атеросклероз, коли на внутрішніх оболонках різних судин, а також в місцях поділу артерій, починається відкладення речовин, які сприяють звуженню просвіту судин, ущільненню їх стінок, а іноді і повної закупорки.

  Необхідно зауважити, що з віком трансформації судин спостерігаються фактично в кожної людини. Це вважається звичайним віковим порушенням, не потребуючим у специфічному лікуванні. Але на облітеруючий атеросклероз ситуація спостерігається абсолютно протилежна. З цим захворюванням жарти кепські, тому, що воно не просто викликає біль під час ходьби, але й може стати причиною трофічних порушень, походження гангрени і відмирання тканин кінцівок.

  До групи величезною можливості розвитку атеросклерозу, першою справою, ставляться чоловіки: приблизно 93% людей з цією малоприємною хворобою є представниками сильної половини людства.

  Причини розвитку атеросклерозу судин нижніх кінцівок

  Найбільш поширеними факторами, які здатні провокувати це захворювання, вважаються наступні:

  • старечий вік;
  • наявність гіпертонічної хвороби;
  • куріння;
  • зловживання алкоголем;
  • систематичні стреси і нервові перевтоми все життя;
  • неправильне харчування (переважно споживання їжі, багатої на тваринні жири). Останній фактор вчені пов’язують з підвищенням в крові рівня холестерину, що досить часто спостерігається у людей, які страждають від атеросклерозу. Крім цього, маленьку роль відіграє довгий охолодження ніг або відмороження, які були перенесені в молодому віці.

  Симптоми атеросклерозу

  На сьогодні найбільш поширеним показниками атеросклерозу судин нижніх кінцівок вважається кульгавість. У хворих спостерігаються больові відчуття, оніміння, судоми, які з’являються під час ходьби і закінчуються в стані спокою. Крім того, біль може відчуватися в сідничної області, м’язах стегна, гомілки. Все це говорить про те, що м’язи нижніх кінцівок під час відпочинку нормально забезпечуються кров’ю, а з початком фізичних навантажень звужені артерії не здатні доставити необхідну кількість крові, відповідно, розвивається стан, названий «кисневе голодування». У подальшому, залежно від ступеня звуження артерії, включаючи можливість її повної закупорки, болі з’являються при менших навантаженнях (найбільш чітким показником є пройдена відстань до моменту, коли з’являється біль), пізніше як і раніше турбують навіть у стані повного спокою. В аналогічних ситуаціях полегшенню болю може посприяти низьке розміщення ноги. Якщо хворобливі відчуття продовжують «мучити» Вас і в стані спокою, то це перший показник повного закупорювання артерій. У цьому випадку кровопостачання проводиться завдяки колатералях — дрібним артеріях, розташованим паралельно закупореної артерії.

  Ймовірні ускладнення атеросклерозу судин нижніх кінцівок

  На сьогодні головним ускладненням атеросклерозу вважається тромбоз артерії, поміняти бляшками, який в свою чергу призводить до судинної катастрофи кровопостачання (інфаркт, інсульт, гангрена). У майбутньому в міру збільшення стану на поверхні шкіри можуть з’являтися виразки, які не заживають з часом, плавно зростають у розмірах і поглиблюються. Гангрена, найчастіше, починається з пальців стоп. Якщо під час не звернутися до експерта і не почати курс лікування, то висота поширення гангрени буде залежати від рівня трансформації артерій.

  Лікування і профілактика атеросклерозу

  Захворювання, які можна з легкістю вилікувати, не настільки і велика кількість. Атеросклероз до таких не належить. Але слід запам’ятати, що чим раніше хворий звернутися з проханням про допомогу до лікаря, тим є велика ймовірність якомога швидше і якомога дієвіше знизити хворобливі відчуття і пригальмувати процес закупорки і звуження судин.

  Порятунок від атеросклерозу передбачає застосування різних медикаментів, фізіотерапевтичного і санаторного лікування. Як показує досвід, трапляються ситуації, коли не вдається уникнути операції. Вона потрібна, якщо у хворого розвивається некроз тканин — гангрена — найбільш страшний процес під час атеросклерозу. Як правило саме він стає причиною ампутації ураженої кінцівки.

  Що стосується консервативних методів лікування, то з метою цього використовуються всілякі лікарські засоби, дія яких спрямована на судинну систему. В одних випадках ці препарати вживають курсами, в інших — безупинно. Призначенням таких медикаментів є усунення спазму судин і поліпшення кровообігу.

  Крім відомих і давно використовуваних засобів, під час лікування атеросклерозу судин нижніх кінцівок нормально зарекомендували себе засоби системної ензимотерапії — їх головна перевага полягає у великій безпеки, але ціна лікування, на жаль, доступна далеко не кожному. Використовується також системна та місцева озонотерапія. Тому, що головним механізмом лікувальної дії озону вважається вивільнення кисню, то цей метод лікування діючий тоді, коли тканини характеризуються недостатнім кровопостачанням. Крім того, озонотерапія надасть допомогу активізувати відновлювальні процеси в судинах і тканинах, уражених цим захворюванням.

  Не слід забувати про те, що поліпшення буде несуттєвим, якщо хворий сам не бажає діяльно брати участь у лікуванні. Справа полягає в тому, що потрібно відмовитися від негативних звичок (куріння, сприяючого формуванню атеросклерозу), зменшити число тваринних жирів в повсякденному раціоні, а у разі погіршення стану (наприклад, посиленні хворобливих відчуттів в ногах, відчутті оніміння або поколювання ніг, трансформації кольору шкіри і т. д.) якнайшвидша консультація з лікуючим лікарем.

  В якості профілактики пам’ятайте про те, що ноги потрібно берегти від переохолодження, а також при русі уникати перевантажень!

  div > .uk-panel’>» data-uk-grid-margin>

  Варикозне розширення вен нижніх кінцівок

  Лікування діабету, ангіопатії судин нижніх кінцівок, енцефалопатії, ІХС, коронаросклерозу.

  Написать ответ