Ознаки атеросклерозу

Стандартный

Атеросклероз судин головного мозку — симптоми і ознаки

Атеросклероз судин головного мозку — це поширене і важке захворювання. Воно вражає внутрішню оболонку судин, утворюючи тромби і відкладення. Просвіт судин поступово зменшується, потім зникає повністю, і мозок перестає отримувати потрібну кількість крові. У підсумку це призводить до порушення роботи нервової системи та інсульту. Атеросклеротичні бляшки в судинах іноді спостерігаються у молодих людей, але зазвичай хвороба проявляє себе після 50-60 років.

Причини

В основі хвороби лежить порушення жирового обміну. Як правило, це безпосередньо пов’язано з неправильним харчуванням. У хворих спостерігається брак багатьох життєво важливих вітамінів, особливо B6 E, PP, аскорбінової кислоти. Майже завжди в раціоні хворого дуже багато солі. Атеросклероз частіше виникає у людей з надмірною вагою, мало рухаються. Не останню роль відіграє і спадкова схильність до хвороби.

Призвести до біди може і травма голови, високий кров’яний тиск, гіпертонічна хвороба, пухлина, цукровий діабет, полікістоз нирок, артеріовенозний порок, прийом оральних контрацептивів. Постійне психологічне напруження теж негативно впливає на тонус судин. Куріння і алкоголь різко підвищують ризик атеросклерозу, так як на тривалий час звужують судини. Але тим не менш, помірне споживання натурального вина позитивно позначається на кровообігу. Приклад — Франція, де рівень захворюваності один з найнижчих в Європі.

Симптоми атеросклерозу судин головного мозку

• Прояви хвороби залежать від ступеня закупорки судин. Спочатку можуть виникати такі симптоми, як: біль у голові, шум у вухах, особливо під час напруженої розумової діяльності. Можуть бути скарги на швидку стомлюваність, погіршення пам’яті, забування слів при розязиці. Хоча пам’ять на давні події життя залишається в нормі.

• Порушення сну і тривожні пробудження часто супроводжують початок атеросклерозу. Люди з атеросклерозом схильні до безпричинної депресії, слізливості, образливість, підозріливість і навіть дратівливості.

• На більш пізніх стадіях з’являються ознаки у вигляді порушення працездатності (в тому числі, розумової), запаморочення, раптова непритомність.

• Ще один виражений симптом при атеросклерозі судин головного мозку — це порушення координації рухів. а також періодичне тремтіння кінцівок і голови особливо при хвилюванні. Про невідкладність лікування кажуть такі симптоми, як порушення слуху, зору, чутливості, язика. Пам’ять ще більше втрачається, губиться здатність зв’язно мислити. Хворому вимагає сторонній догляд.

У результаті захворювання призводить до інсульту, а інсульт — до паралічу, повної втрати чутливості та незворотних змін у мозку.

Успіх у боротьбі з атеросклерозом пов’язаний з його раннім виявленням. Але зробити це непросто. Підступність хвороби полягає в тому, що на початковій стадії людина може взагалі не відчувати жодних симптомів і відчувати себе відносно здоровим. Навіть при закупорки судини на 2/3 людини часто спостерігається лише невеликий шум у вухах і легке запаморочення.

Щоб попередити розвиток атеросклерозу або придушити його в самому початку, потрібно змінити свій раціон. Він повинен бути перебудований на споживання меншої кількість калорій. Та й сама їжа повинна бути корисніше і легше засвоюватися організмом. Риба і морепродукти, оливкова олія, зелень і фрукти — це добре. А ось солоні, жирні продукти, нирки і печінку, білий хліб та інші продукти з пшениці, вершкове олія, яйця, копченості краще обмежити. Очистити організм від холестерину допоможуть соя, капуста, нежирний сир і кефір, вівсянка. Додамо, що регулярні лікарські огляди і аналізи на ліпопротеїни дозволять вчасно вжити необхідних заходів.

Симптоми і лікування атеросклерозу

Атеросклероз – Це одне з серйозних і небезпечних хронічних захворювань судин серця і головного мозку. в яких утворюються поодинокі або множинні вогнища холестеринових і ліпідних відкладень. своєрідних атероматозних бляшок. складаються з кальцію, холестерину і сполучної тканини у внутрішній оболонці артерій.

Артерія, у якої вражена стінка, стає менш еластичною і внаслідок чого ущільнюється. Поступово розростається сполучна тканина і кальциноз призводять до деформації і значного звуження просвіту між стінками артерії аж до її повного закупорки, цим самим викликаючи хронічну недостатність постачання кров'ю і ішемію органу. який харчується через уражену артерію. Можлива також гостра закупорка артерій тромбами або вмістом від розпався субстантив атероматозной бляшки, що викликає ускладнення атеросклерозу, призводить до утворення некрозу (інфаркту ) Або гангрені в живиться артерією органі.

Загальне враження усіх артерій організму зустрічається досить рідко. Дуже часто спостерігається закупорка судин певних органів: головного мозку і серця, нижніх кінцівок або нирок. Прогресування атеросклерозу виражається в тому, що при інтенсивній функціональному навантаженні на орган приплив крові до нього виявляється недостатнім. Це призводить до неприємних відчуттів з боку органу. Клініка захворювання варіюється в залежності від локалізації і поширення уражених артерій. Атеросклероз має хронічний перебіг і є причиною втрати працездатності і навіть передчасної смерті .

До атеросклерозу розпорядженні гіпертонія. ожиріння. підвищений рівень нервово-психічних навантажень, високі показники рівня холестерину, цукровий діабет. нездоровий спосіб життя, недостатня рухова активність, куріння та ін Середній вік, в якому атеросклероз найчастіше вражає людський організм від 40 до 45 років. Чоловіки схильні до атеросклерозу в 3, а іноді і в 4 р. частіше, ніж жінки, це пов'язано з тим що профілактика атеросклерозу у сильної статі частіше сприймається не серйозно. Зокрема паління і прийом алкоголю чоловіки продовжують, незважаючи на загрозу захворювання.

Симптоми атеросклерозу

Як будь-яка хвороба атеросклероз має свої основні ознаки, за якими хворобу можна розпізнати. Симптоми атеросклерозу можуть бути різноманітними. Все залежить від ступеня і місця ураження того чи іншого судини. Уражені судини головного мозку призводять до недостатнього його кровопостачання і як наслідок до погіршення його функцій. Першим симптомом у даному випадку є погіршення пам'яті на нещодавно відбулися події. Діагностика атеросклерозу при такому розвитку подій показує незворотні зміни.

Далі спостерігається емоційна нестійкість і поступове зниження інтелекту. Дуже часто хворі скаржаться на відчуття пульсації і «шуму» в голові. Всі інші симптоми атеросклерозу залежать більшою мірою від того, який з ділянок головного мозку вражений. Атеросклероз, який вразив судини головного мозку, дуже часто стає основною причиною ішемічного інсульту .

Ускладнення атеросклерозу

Атеросклеротичне ураження аорти проявляється поступово наростаючою артеріальної гіпертонії, шумами, що з'являються перед черевним відділом аорти по висхідній. Ускладненням в цьому випадку є недостатнє кровопостачання головного мозку і як наслідок – запаморочення. непритомність. інсульти. Загрозливою для життя хворого є розшаровується гематома аорти. Захворювання проявляється приступом болю, в грудній або в черевній порожнині. Виникають все симптоми гострої втрати крові. Найбільш частим і небезпечним для життя ускладненням атеросклерозу аорти є аневризма аорти. характеризується раптовим розривом з кровотечею в грудну порожнину або в зачеревного простору, що приводить до смертельного результату. Аневризма грудної аорти проявляється захриплістю голосу, грубими систолическими шумами, дисфагією.

Відсутність або мала кількість симптомів роблять аневризму аорти черевного відділу найбільш небезпечною для життя хворого.

Атеросклеротичне ураження брижових артерій. які живлять кишечник, проявляється наступними симптомами:

  • Нападами колікоподобних болю в животі (черевна жаба ), Нерідко зі здуттям кишечника і блювотою, які найчастіше виникають після їжі.
  • Тромбозом артеріальних артерій з некрозом стінки брижі і кишки.

Атеросклеротичне ураження артерій і судин нижніх кінцівок характеризується наступними симптомами: зябкостью ніг, болями в литках, виникаючими при ходьбі, зміною кольору шкіри ніг і деформацією нігтів, ослабленням пульсації артерій, розвитком сухої гангрени .

Атеросклероз ниркової артерії проявляється хронічною недостатністю кровообігу (ішемією) нирки, нефросклерозом і хронічною нирковою недостатністю. Тромбоз ниркової артерії проявляється гострої ниркової болем, хворобливістю при пальпації і при простукуванні поперекової області з боку утворився тромбозу.

Незалежно від локації атеросклеротичних уражень виділяють два види ускладнень. Хронічні і гострі. До хронічних ускладнень відносять хронічну судинну недостатність, яка супроводжується гіпоксією. атрофічними і дистрофічними змінами в ураженому органі. Гострі ускладнення, найчастіше, обумовлені виникненням тромбів, емболів і спазмів судин, в таких випадках потрібно невідкладне лікування атеросклерозу і його ускладнень. Гостра оклюзія. супроводжується гострою ішемією, призводить до розвитку інфарктів.

Діагностика атеросклерозу

При перших проявах атеросклерозу необхідно негайно звернутися до лікаря і пройти обов'язкове обстеження. Дуже часто атеросклероз розвивається непомітно протягом тривалого періоду. Загальний напрямок діагностики атеросклерозу в цілому виглядає наступним чином:

  • опитування хворого з метою з'ясування симптомів – ішемічної хвороби серця, ознак порушення кровообігу головного мозку, черевної жаби, переміжна кульгавість;
  • Огляд хворого. Включає в себе виявлення ознак передчасного старіння організму. Звертають увагу на наступні ознаки: випадання волосся, а також зміна нігтьових пластин на ногах, надмірний ріст волосся у вушних раковинах і ряд інших ознак ураження внутрішніх органів. Далі слід вислуховування внутрішніх органів і пальпація всіх доступних артерій. Аналіз виявленого систолічного шуму в момент прослуховування серця, підвищення артеріального тиску.
  • Визначення факторів ризику, що сприяють атеросклерозу. Виявлення гіпертонії, ожиріння, цукрового діабету, нервової навантаження, наявність шкідливих звичок або інших факторів, які безпосередньо впливають на розвиток атеросклерозу.
  • Лабораторна та інструментальна діагностика атеросклерозу. Лабораторна оцінка жирових (ліпідних) змін в організмі. ЕХО-кардиография. УЗД-сканування судин голови, шиї і нижніх кінцівок. Електрокардіографія .

Лікування атеросклерозу

Лікування атеросклерозу це, як правило, тривалий процес. Схема лікування, яка триває не менше 6 місяців, включає в себе кілька складових. Прийом гіполідеміческіх препаратів. які знижують рівень ліпідів у крові, покращують оксигенацію тканин, поліпшують реологію крові та підвищують еластичність стінок судин. Розробка спеціальної дієти з метою зниження рівня холестерину у пацієнта. Відмова від куріння, оскільки нікотин погіршує кровопостачання і сприяє тромбозів. Прийом препаратів, що знижують ризик тромбозів.

Наявність атеросклеротичних бляшок, які перешкоджають нормальному кровопостачанню органів, зумовлює застосування хірургічних методів лікування атеросклерозу. Хірургічним шляхом видаляється пошкоджену ділянку кровоносної судини, тромб, а також проводиться протезування судин. Цей метод застосовується для лікування атеросклеротичного ураження артерій нижніх кінцівок, внутрішніх органів і вінцевих серцевих артерій.

Профілактика атеросклерозу

Профілактика атеросклерозу полягає в усуненні найбільшої кількості факторів ризику і зміні способу життя. Категорична відмова від куріння, боротьба з ожирінням, збільшення фізичного навантаження, усунення стресових ситуацій. Дослідження показали, що усунення одного чинника, що сприяє розвитку атеросклерозу, зменшує ризик розвитку захворювання в два рази. Тому здоровий спосіб життя допоможе уникнути такої хвороби як атеросклероз.

ПОЧАТКОВІ ПРОЯВИ недостатності кровопостачання мозку

Початкові (ранні) прояви недостатності кровопостачання мозку спостерігаються при ряді захворювань, що вражають серцево-судинну систему. найчастіше при атеросклерозі та інших захворюваннях, коли в патологічний процес втягуються мозкові судини (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ревматичний васкуліт).

Початкові прояви недостатності мозкового кровообігу, або ранні дисциркуляторні енцефалопатії (атеросклеротична, гіпертонічна, діабетична та ін), являють собою компенсовану стадію латентно протікає судинної патології мозку. При підвищеній потребі мозку в припливі крові (найбільш часто при напруженої розумової роботи, особливо в умовах гіпоксії та стомлення) компенсаторні механізми вичерпують себе — у хворих з’являється головний біль, запаморочення, відчуття нудоти, важкість у голові. Ці симптоми змушують переривати роботу і під час відпочинку зникають, але знову виникають при спробі приступити до роботи, Хворі зазвичай критичні до свого стану. Об’єктивне дослідження не виявляє ознак органічної патології мозку. Психологічне дослідження також не виявляє істотних відхилень від норми. Відзначається невелике зниження уваги і здатності до запам’ятовування, в деяких випадках-підвищений рівень тривожності, невпевненість у собі. При дослідженні очного дна, електрокардіограми, реоенцефа-лограмм відзначаються початкові ознаки атеросклерозу або іншого судинного захворювання. У хворих, які страждають на гіпертонічну хворобу, виявляються не різко виражені ознаки вегетативно-судинної дистонії.

Хворі скаржаться на серцебиття, прискорений пульс, похолодання і синюшність кінцівок. Ці симптоми зазвичай носять стійкий характер і можуть приступообразно посилюватися за типом гіпоталамічних пароксизмів. Характерно підвищення судинної та нервової реактивності.

Лікування. Своєчасне і правильне лікування таких хворих має особливе значення, так як є одночасно і профілактикою важких судинних захворювань головного мозку. Важливі загальні заходи, спрямовані на поліпшення умов праці та побуту хворих. Хворі ранньої дисциркуляторної енцефалопатією підлягають диспансеризації з метою відповідного працевлаштування, контролю виконання призначеного режиму праці, відпочинку, харчування, лікування, включаючи своєчасне санаторно-курортне лікування тощо Необхідно, щоб хворі спали в добре провітрюваному приміщенні не менше 8-9 год на добу, ходили пішки не менше 3-4 км щодня. Желателен відпочинок двічі на рік по 2-3 тижні. Відпочинок рекомендується організовувати за містом, не обов’язково в курортних містах, вибір місця відпочинку визначається нахилами хворого.

Має значення дотримання режиму харчування. Хворі не повинні переїдати і є перед сном. Необхідно уникати їжі, багатої тваринними жирами, холестерином, сіллю; рекомендується переважно молочно-рослинна дієта, відварне м’ясо, риба.

Медикаментозне лікування повинно бути спрямоване в першу чергу на лікування загального захворювання серцево-судинної системи, на тлі якого розвинулася енцефалопатія. У початкових стадіях порушення мозкового кровообігу показано лікування седативними і тонізуючими (бром, валеріана, еленіум, кофеїн-бензоат натрію), а також судинорозширювальними (дибазол, папаверин, нікотинова кислота, платифілін, еуфілін) засобами.

При зниженому артеріальному тиску рекомендуються настоянки женьшеню, китайського лимонника, пантокрину, аралії, левзеї, заманихи.

У профілактиці та лікуванні ранніх проявів мозкової судинної недостатності відому роль відіграють фізіотерапевтичні методи і курортні фактори. Зміна обстановки, правильний режим дня, раціональне харчування, кліматичні та природні фактори створюють сприятливі умови для нормалізації порушених нейродинамічних процесів. Для хворих сприятливий м’який і теплий клімат, проте в літні місяці не слід направляти їх на південні курорти, а доцільно рекомендувати курорти середньої смуги СРСР п Прибалтики. Показана бальнеотерапія, особливо прийом вуглекислих (Кисловодськ) і сірководневих ванн (Мацеста, П’ятигорськ), що в ряді випадків сприяє нормалізації підвищеного артеріального тиску. Хворим з початковими стадіями гіпертонічної хвороби можна рекомендувати радонові ванни (Цхалтубо). Застосовується ультрависокочастотна (УВЧ) терапія області шийних симпатичних вузлів, сонного синуса, області сонячного сплетіння; іноді діатермія цих областей, гальванізація шиї і сонного синуса із застосуванням новокаїну і брому.

Написать ответ